Call centrum:

0850 150 000

7.00 – 16.30 (po – pia)


PRED OČKOVANÍM NEZABUDNITE NA VYŠETRENIE PARAZITOV

Je dovolenková sezóna, často cestujeme s našimi miláčikmi a teplé a vlhké počasie nahráva udržaniu vývinových štádií parazitov. Po návrate z dovolenky či po dlhšom pobyte v inom prostredí je vhodné sa uistiť, že zvieratko nemá parazitárne ochorenie.

Parazit je biologický pôvodca, ktorý negatívne ovplyvňuje funkcie hostiteľa (zvieraťa). Škodí mu, zhoršuje jeho zdravotný stav, ale môže zapríčiniť aj pomalší vývin, prípadne oslabiť organizmus zvieraťa, ktoré je potom náchylné na iné infekčné ochorenia spôsobené vírusmi alebo baktériami. V určitom prípade môže spôsobiť aj smrť.

Parazity môžu škodiť zvieraťu viacerými spôsobmi. Ide hlavne o:

  • zníženie obranyschopnosti/imunity zvieraťa,
  • prenos iných infekčných pôvodcov (baktérie, vírusy),
  • prenos iného parazitárneho pôvodcu,
  • spôsobenie zdravotných problémov (najmä hnačky, zvracanie, anémia, chudnutie až podvýživa),
  • spôsobenie alergie,
  • mechanické poškodenie tkanív, orgánov  alebo ich dráždenie (lokálne poškodenie alebo dráždenie má za následok vznik zápalového procesu)
  • a ďalšie.

Je dovolenková sezóna, často cestujeme s našimi miláčikmi a aj teplé a vlhké počasie nahráva udržaniu vývinových štádií parazitov v prostredí. Po návrate z dovolenky či po dlhšom pobyte v inom prostredí je vhodné sa uistiť, že zvieratko nemá parazitárne ochorenie. Vzorkou, ktorú vyšetríme na prítomnosť parazitárneho ochorenia, môže byť stolica (trus) alebo zoškrab, prípadne nájdený parazit z vášho psa alebo mačky.
 

Dôležité

Pred každým očkovaním/vakcináciou zvieraťa musí byť zviera vyšetrené na prítomnosť parazitov v stolici (truse). Samozrejme, treba si všímať aj prítomnosť vonkajších parazitov. Ak sú totiž prítomné, vakcinácia nie je účinná buď vôbec, alebo len čiastočne. Vyšetrenie teploty, dýchania a srdca poskytne veterinár pre samotným očkovaním.
 

Ako na to?

Vnútorné parazity – endoparazity – sa vyšetrujú zo stolice (trusu). Stolicu je najlepšie zbierať tri po sebe nasledujúce dni a potom sa vyšetruje priemerná vzorka. Takéto vzorky odoberá spravidla majiteľ zvieraťa. Vonkajšie parazity – ektoparazity – sa vyšetrujú napríklad z kožných zoškrabov, prípadne zo srsti. Tu je namieste návšteva veterinára, ktorý takúto vzorku odoberie podľa určitých zásad tak, aby bola vhodná na požadované vyšetrenie.

Krvné parazity sa vyšetrujú z plnej nezrazenej krvi. Vzorku krvi odoberie ambulantne veterinár do určených skúmaviek, ktoré musia obsahovať protizrážanlivé činidlo. Po nakazení parazitom chvíľu trvá, kým sa dá vo vzorkách diagnostikovať, preto je dobré poradiť sa o odbere, vhodnosti a čase s vaším veterinárom, prípadne s naším laboratóriom.

Prajeme ešte príjemný zvyšok dovoleniek. Prežite ich v spokojnosti a v zdraví spoločne s vašimi zvieracími miláčikmi.

V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

Kontaktujte nás

Neviete nájsť odpoveď na vaše otázky? Chcete sa stať naším klientom?
Máte problém, ktorý potrebujete vyriešiť? Kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme.

viac informácií