Call centrum:

0850 150 000

7.00 – 16.30 (po – pia)


BLUE TONGUE SO ZĽAVOU 20 %

Ste veterinár či priamo chovateľ stáda, alebo družstvo? Idete predávať váš hovädzí dobytok, ovce, kozy? Máte podozrenie na ochorenie katarálnej horúčky vo vašom stáde? Ponúkame vám akreditované vyšetrenie Blue Tongue metódou PCR z EDTA krvi s mimoriadnou zľavou 20 %.

Od 19. apríla sme pre vás pripravili špeciálnu akciu, počas ktorej môžete využiť až 20-percentné zníženie jedného z najdôležitejších vyšetrení u hospodárskych zvierat – katarálnej horúčky – Blue Tongue. Toto vyšetrenie realizované metódou PCR je od 28. 2. 2017 akreditované v našom Centrálnom veterinárnom laboratóriu.

Štandardne je vyšetrenie katarálnej horúčky – Blue Tongue poskytované za cenníkovú cenu 32 eur, pričom je realizované ako zmes 10 vzoriek. V čase 19. 4. – 30. 6. 2017 máte možnosť využiť špeciálnu uvádzaciu akciu, počas ktorej vám na balík 30 realizovaných vyšetrení poskytneme zľavu 20 %.

Podmienkou na získanie zvýhodnenej ceny za toto vyšetrenie je:

  • dodržanie počtu vyšetrení – 30 ks, ktoré môžu byť realizované maximálne vo 2 odberových cykloch,
  • platí len pre vzorky doručené do laboratória do 30. júna 2017, pričom na žiadanke musí byť pred kontrolným súčtom ordinovaných vyšetrení vyznačené AKCIA – BT.

Všetky prípadné ďalšie bonusy pre zmluvných veterinárov platia aj pre túto akčnú ponuku.

Centrálne veterinárne laboratórium Alpha medical je momentálne jediným súkromným veterinárnym laboratóriom, ktoré je oprávnené vydávať akreditované výsledky vyšetrení na schválené metódy podľa normy ISO/IEC 17025:2005. Výsledky našich akreditovaných vyšetrení sú teda právoplatným podkladom na vydanie súhlasu RVPS. Vyšetrenie katarálnej horúčky – Blue Tongue je podmienkou pre vydanie povolenia na export napríklad do Turecka, Poľska, Holandska či Španielska, pričom v našom portfóliu máme aj ďalšie vyžadované vyšetrenia pri exporte. Následky nezachytenia nákazy v počiatočnom štádiu môžu vďaka mimoriadne rýchlemu prenosu nákazy spôsobiť majiteľovi stáda obrovské ekonomické straty. Pri identifikácii ochorenia je obvykle nevyhnutná likvidácia všetkých postihnutých zvierat, prijatie potrebných karanténnych opatrení na stádo s okamžitým vyšetrením všetkých kusov stáda na výskyt ochorenia.

Nákazu prenášajú pakomáre z rodu Culicoides, v jednotlivých geografických zónach rozdielne druhy. Tieto komáre pri cicaní krvi infikujú krv hostiteľa vírusom, ktorý sa ďalej v tele rozmnožuje a následne vznikajú rôzne symptómy ochorenia. Nákaza sa neprenáša kontaktom, ani surovinami získanými z infikovaných zvierat. Pakomár je aktívny zhruba od polovice apríla až do konca novembra. Jeho aktivácia po období útlmu v zimných mesiacoch je oznamovaná vydaním reštrikčného opatrenia ŠVPS SR. Inkubačná doba je variabilná, záleží hlavne od virulencie epizootického kmeňa, vnímavosti zvierat, kolíše v rozmedzí 5 – 20 dní, obyčajne trvá 6 – 10 dní.

Na vyšetrenie treba EDTA krv – minimálny objem 1 ml (ideálne do skúmavky na EDTA krv – fialový vrchnák s objemom 1 ml, prípadne 3 ml).

Výsledky vyšetrení poskytneme do 48 – 72 hodín od doručenia do Centrálneho veterinárneho laboratória. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktuje nás. Využite naše call centrum 0850 150 000 alebo e-mailový kontakt info@lenprezvierata.sk.
 

Katarálna horúčka – Blue Tongue

Katarálna horúčka oviec vďaka sprievodným symptómom, akým je aj postupné zmodrenie jazyka a neskôr celej sliznice papule, zľudovela pod názvom modrý jazyk (Blue Tongue). Ide o transmisívnu orbivírusovú chorobu oviec domácich a tiež ďalších druhov domácich a voľne žijúcich prežúvavcov. Pochádza z tropického pásma Afriky a do Európy bola zavlečená najmä prostredníctvom zvýšeného importu hovädzieho dobytka, ktorého zdravotný stav nebol dostatočne preverený pred importom do krajín Európy. Súčasné klimatické podmienky s výrazným oteplením vytvárajú ešte lepšie podmienky pre sekundárne šírenie z ohnísk nákazy z okolitých európskych krajín na územie Slovenska. Ochorenie postihuje najmä ovce, kozy a hovädzí dobytok. Najnebezpečnejšia je pre ovce – do siedmych dní od infikovania zvieraťa dochádza k úhynu.

Typické príznaky:

  • modrý jazyk až celá ústna dutina,
  • sťažené dýchanie,
  • vredy na jazyku,
  • slzenie očí,
  • zápaly kože,
  • vysoká horúčka,
  • pokles produkcie mlieka,
  • slintanie,
  • hnačky,
  • potraty,
  • nevoľnosť alebo opuch celej hlavy.

Najmenej viditeľné bývajú príznaky u hovädzieho dobytka, a tak sa stáva, že kým sa určí diagnóza, choroba napadne aj ostatné zvieratá v stáde. U hovädzieho dobytka je úmrtnosť v porovnaní s ovcami oveľa nižšia.

Prevencia:

  • očkovanie zvierat,
  • dezinsekcia maštalí.

Problémom zostávajú zvieratá voľne sa pasúce v prírode, keď nedostupnosť terénu neumožňuje farmárovi vykonať preventívne opatrenie včas, a tak sa nákaza šíri ďalej na ostatné zvieratá v stáde, respektíve je pakomárom prenášaná do ostatných krajín. Na človeka je modrý jazyk neprenosný.

Kontaktujte nás

Neviete nájsť odpoveď na vaše otázky? Chcete sa stať naším klientom?
Máte problém, ktorý potrebujete vyriešiť? Kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme.

viac informácií